Münevver ÜÇER

Tezhip Sanatçısı / Müzehhibe

 

1965 İstanbul doğumlu olan sanatçı, Kadıköy Kız Koleji'nden, mezun oldu. Mimar Sinan üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümüne girmeye hak kazanan sanatçı Tezhip ve Hat branşını bitirdi. Aynı üniversitede Yüksek Lisans ve Sanalta Yeterlik (doktora) yapmış olan sanatçı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Tezhip Anasanat Dalı'nda Yardımcı Doçent ünvanıyla görev yapmaya devam etmektedir.

Sanatçı aynı zamanda Kadıköy Caddebostan'daki atölyesinde Tezhip seminerleri vererek bu sanatın yayılmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına katkıda bulunmaktadır.

Sanatçı 8-9. yüz yıllardan beri süre gelen klasik tezhip sanatına getirdiği yeniliklerle çağımıza imzasını atmıştır. Münevver üçer yurt dışında ve yurt içinde açtığı sergiler verdiği konferansla, bildiriler ve yayınladığı kltaplarıyla Tezhip sanatım bütün dünyaya tanıtmaktadır.

Yüsekek Lisans tezini "16.-18. Yüzyıllarda Tezhip Sanatının Karşılaştırılması" olarak veren sanatçı, sanatta yeterlik / doktora çalışmasını "Rumi" motifi konusunda yapmıştır. Okul yıllarında başlayan çalışma hayatında antika eserlerin ferman tezhiplerine kadar pek çok çalışma gerçekleştiren sanatçı, 2000'li yıllarda başlayan kendine has tarzı ile tezhip sanatında klasik kurallara bağlı kalınarak yeni yorumlar da yapılabilineceğini sanatseverle gösterirken, kendi tarzı sayesinde yeni Tezhip severler de yaratmayı başarmıştır.

Her türlü hakkı saklıdır © 2014 | metin ve görseller izinsiz kullanılamaz.  | Tasarım NMCS